piątek, 26 lutego 2016

Jak zachęcić dzieci do sportu?


Sportowcy czy to profesjonalni, czy zwykli amatorzy często próbują zarazić swoje pociechy pasją do wysiłku fizycznego. Współcześnie z jednej strony lansuje się aktywny tryb życia z szeregiem zajęć rozwijających umiejętności naszych dzieci, z drugiej coraz częściej szerzy się otyłość oraz schorzenia kręgosłupa spowodowane brakiem ruchu (za co wszyscy winią sprzęty elektroniczne i internet, ale jakaś część winy to tak naprawdę sposób wychowania przez rodziców. Jak skutecznie zachęcić najmłodszych członków rodziny do uprawiania sportu? Na przykład poprzez puchary i dyplomy sportowe. O co tak właściwie chodzi?
Do aktywności fizycznej najlepiej zachęcać dziecko jak najszybciej, dzięki czemu sport stanie się dla niego naturalną częścią życia. Warto nad tym popracować z wielu względów: sport jest niezwykle ważny pod względem socjalizacji pierwotnej i wtórnej, czyli procesów prowadzących do przystosowania do społeczeństwa. Pozwala on nie tylko na rozwój fizyczny, ale też... społeczny. Wspomniane wyżej dyplomy sportowe wręczane za osiągnięcia, czy nawet udział w jakiejś formie aktywności ruchowej pozwolą na stworzenie elementu rywalizacji, który zachęci dziecko do ruchu i pozwoli wykształcić w nim cechę waleczności. Nie należy jednak przesadzać: jeśli zapiszemy dziecko do szkółki sportowej nie wymagajmy by regularnie przynosiło do domu dyplomy sportowe - presja na wyniki w młodym wieku zniechęca i zamienia zabawę w nieprzyjemny, katorżniczy obowiązek.
Nagrody za uprawianie sportu to banalny, ale niezwykle skuteczny sposób na zachęcenie do jego uprawiania. Pamiętajmy tylko o tym, żeby zachować zdrowy umiar - co za dużo, to niezdrowo. Dlatego unikajmy wywierania presji na dziecku, nie starajmy się też wymuszać na nauczycielach wychowania fizycznego dawania pucharów za każde kiwnięcie palcem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz