środa, 1 października 2014

Biegówki a sprawność fizyczna


biegówki

Nieco zapomniane narciarstwo biegowe w ostatnich latach powoli powraca do łask. Nie bez przyczyny. Dowiedziono, iż uprawianie tego sportu bardzo korzystne wpływa na funkcjonowanie całego organizmu oraz umożliwia szybką poprawę kondycji. Biegówki angażują wszystkie, nawet najmniejsze mięśnie i pobudzają krążenie. Trudno więc o lepszy trening kondycyjny.


Narciarstwo biegowe jeśli chodzi o popularność, dawno przegrało ze zjazdowym. Być może dlatego, że to drugie wydaje się bardziej emocjonujące. Na stoku nabieramy prędkości, czujemy wiatr we włosach i przypływ adrenaliny. Narciarstwo biegowe wymaga natomiast więcej samozaparcia. Zakładając na nogi biegówki, decydujesz się na podjecie kilkugodzinnego wzmożonego wysiłku fizycznego. Bardziej monotonnego niż w trakcie zjazdów na stoku, ale za to skuteczniejszego jeśli chodzi o budowanie mięśni i pracę nad kondycją.

Nic tak nie angażuje najdrobniejszych grup mięśni, jak narciarstwo biegowe. Pracujemy całym ciałem. Naprzemienne ruchy nóg i rąk poprawiają naszą sprawność motoryczną i koordynację ruchową. Jednostajny nieprzerwany ruch w ustalonej prędkości wymaga pracy nad oddechem oraz wypracowania własnego tempa. Dzięki temu nasza wytrzymałość stopniowo wzrasta. Z każdym treningiem możemy pozwolić sobie na więcej. Nasz układ oddechowy oraz krążenia wzmacniają się, przyzwyczajając się do regularnego wysiłku.

Jest to bardzo dobry trening kondycyjny polecany także osobom uprawiającym inne sporty wymagające dużej wytrzymałości. Biegówki pozwalają wykorzystać okres zimowy do intensywnej pracy nad sprawnością fizyczną. Jeśli wytrzymasz długodystansowe biegi po śniegu w niskiej temperaturze, nic już nie będzie ponad Twoje siły.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz