wtorek, 22 września 2015

Korona Ziemi, czyli siedem szczytów świata

Korona Ziemi brzmi dumnie, jednak w praktyce, to zaledwie 7 (choć według niektórych 9) najwyższych szczytów znajdujących się na poszczególnych kontynentach. Nie oznacza to natomiast najwyższych szczytów świata. Szczyty, których wierzchołki znajdują się sporo ponad wysokością 8000 m odnajdziemy w krajobrazie azjatyckich Himalajów (10) i Karakorum (4), i to właśnie wspięcie się na ich szczyty jest swojego rodzaju mekką w życiu niejednego alpinisty czy wspinacza wysokogórskiego.


Korona Ziemi to tzw 7 summit, do których należy doliczyć 2 szczyty, o których pierwszeństwo od lat trwa spór na linii goeografowie- alpiniści. Idąc od zachodu i Północną Amerykę, na terenie Alaski znajduje się Góra McKinley'a (6195m n.p.m.), podczas gdy w Argentynie (Ameryka Południowa) znajduje się Aconcangua sięgająca prawie 7000 m. Europejski szczyt główny to szczyt Mont Blanc, którego wierzchołek osiąga wysokość 4810m n.p.m.. Wschodnie krajobrazy wybrzeża Afryki urozmaicił samotny masyw i góra Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). W Azji poza oczywistą Koroną 14 szczytów, najwyższy jest ośmiotysięcznik Mount Everest (8850m n.p.m). Kontynent Australii reprezentuje Góra Kościuszki (najniższy szczyt Korony- 2230m). Arktyczne południe, Antarktyda, to Masyw Vinsona wznoszący się na wysokość 4900m. Tak przedstawia się oficjalna, wielka 7 świata. Kwestia sporna dotyczy gór, które przewyższają ze oficjalne nieraz o kilka tysięcy metrów i leżą na styku kontynentów. Jednym z nich jest kaukaski Elbrus (5642m n.p.m), którego zbocza symetrycznie rozchodzą się na granicy Europy i Azji lub leżący na terenie Oceanii (Australia i Oceania) szczyt Puncak Jaya (4884m n.p.m.).


Wśród najmłodszych zdobywców Korony Ziemi znajduje się amerykanin Jordan Romero, który ówcześnie miał 15 lat i jako najmłodszy zdobył szczyt Mount Everestu (13). Po jego dokonaniu w 2009 roku władze wprowadziły przepis regulujący minimalny wiek dopuszczający wspinaczy w zależności od stopnia trudności ściany: podejście od strony nepalskiej- 16 lat, od tybetańskiej- 18).

1 komentarz: