poniedziałek, 13 lipca 2015

Rowery crossowe, miejskie czy górskie? Podpowiadamy, który wybrać

Rowery crossowe, miejskie czy górskie? Podpowiadamy, który wybrać

Jazda na rowerze staję się coraz popularniejszą formą rekreacji, jak i regularnej aktywności fizycznej. Coraz więcej osób wybiera rower jako środek transportu do pracy, odstawiając samochód czy komunikacje miejską.

Jaki rower kupić?


Podpowiemy, który rower wybrać w zależności od stylu jazdy, a także trasy, którą będziemy przemierzać.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rowerów. Najpopularniejsze to:

  • rowery miejskie– idealne do jazdy po mieście, świetnie nadają się na środek transportu do pracy. Powinny być wyposażone w błotnik oraz chlapacz. Ważne jest, aby posiadały przynajmniej kilka biegów, ułatwiających ruszanie m.in. pod górkę. Rowery miejskie posiadają zazwyczaj stalowe ramy, dlatego są dość ciężkie, wyposażone są w duże i cienkie koła. Siedzi się na nich w wyprostowanej pozycji co sprawia, że jeździ się na nich komfortowo, nie mają jednak amortyzatorów, co może przeszkadzać w użytkowaniu.
  • Rowery  górskie – inaczej nazywane MTB, idealnie sprawdzą się dla miłośników jazdy po nierównej nawierzchni. Są lekkie, posiadają  grube, mocne koła i dobrą amortyzacje niezbędną przy jeździe po wyboistych drogach. Jeździ się na nim w pochylonej pozycji, co może być nieco niewygodne.
  • Rowery  crossowe – przeznaczone dla osób, które jeżdżą rowerem nie tylko do pracy, ale lubią wybrać się na weekendową rowerową wycieczkę poza miasto. Uważane są za najbardziej uniwersalne rowery. Posiada większe i węższe koła od roweru górskiego. Należy pamiętać, że rower crossowy nie jest przeznaczony do skoków czy stromych zjazdów z gór, uważany jest za „łagodniejszą” wersję roweru górskiego.
  • Rowery  szosowe – szerzej znany jako kolarzówka, przeznaczony dla miłośników szybkiej jazdy na rowerze, świetnie nadają się do jazdy po asfalcie, gorzej poradzi sobie w górach. Jest on najszybszym z zaprezentowanych rowerów, zdecydowanie jego atutem jest  prędkość jaką można na nim osiągnąć, nie nada się natomiast na wypad w góry. Posiada duże koła, wąskie opony i dość sztywną konstrukcję. Nie nadaje się do przewożenia bagażu, nie posiada też amortyzatorów, co pogarsza komfort jazdy przy jakichkolwiek nierównościach.


Zanim zdecydujemy czy chcemy rower crossowy, miejski czy szosowy, należy zastanowić się do jaki styl jazdy będziemy stosować nam on służył. To znacznie ułatwi nam ostateczny wybór i pozwoli się cieszyć z udanego zakupu.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz